Qiangli Q8 MM Outdoor Module
A rugged outdoor LED module designed for high-impact visual displays with excellent visibility and long‑range clarity. With an 8.0 mm pixel pitch, this module delivers crisp images and strong readability from moderate to long distances – perfect for DOOH billboards, street signage, and event displays. It provides high brightness (often > 5,500 nits) and wide viewing angles; all while being sealed to IP65 standards so it can withstand harsh weather. A high refresh rate ensures smooth, flicker-free motion, and the sturdy build supports long-term outdoor reliability.
- High brightness (≥ 5,500 nits) – ensures good visibility even in bright sunlight
- 320 × 160 mm module – flexible design and installation
- IP65 protection – dust and water resistant for outdoor use
- Wide viewing angle (e.g., up to 160°) – consistent picture from different viewpoint
| Pixel Pitch | Q8 mm |
| Pixel Density | 15625 pixel/m2 |
| Lamp | SMD3535 |
| Refresh frequency | ≥3840HZ |
| Module size | 320X160mm |
| Module Resolution | 40*20 pixels |
| IP Rating | IP65/IP54 |
| Maintenance | Front/Back |
| Cabinet Resolution | 120X120 Dots |
| Cabinet Weight | 40 Kg/pc |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Cabinet Size | 960X960mm |
| Contrast Ratio | 5000:01:00 |
| Brightness | 6000 Nits |
| Viewing Distance | 8 Meter |
| MTBF | 10000 Hours |
| Scan Rate | 1/5 Scanning, Contrast current |
| Power consumption | Max: 800 (W/sq.) Avg: 320 (W/sq.) |
| Viewing Angle | Horizontal: 120 Vertical: 120 |
| Humidity | 10% ~ 95% RH |
| Controller System | NOVASTAR |
| Controller Software | NOVA Studio |
| Input Voltage | AC 220V/50HZ OR AC240V/60HZ |
| IC | ICN2153 |
| Operating Temperature | Min -20 C ~ Max +55 C |
| Life Span | >100000 Hrs. |
| Grayscale | 16 bits |
LED displays are revolutionizing the way businesses operate and s쳮d in today’s dynamic landscape
Incorporating LED displays to showcase important information not only elevates communication but also optimizes processes
Implementing LED displays is a strategic step for optimizing operations, employee engagement and meeting production goals.
LED Display is a powerful tool to convey your messages effectively, engage your audience, and achieve your advertising goals.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
WHY CHOOSE US?
Illuminating Your Vision with Unmatched LED Expertise
Our commitment to quality is unwavering. We craft LED displays that are renowned for their exceptional performance and longevity.
We stay at the forefront of LED technology, ensuring you have access to the latest innovations and features.
With a legacy of successful projects and satisfied clients, we bring a wealth of experience to every endeavor.
Our support extends beyond the sale. We’re here to assist you with any inquiries, technical support, and maintenance services.
Latest work Implementations
Explore these showcases to gain insights into the impact of our solutions in real-world applications and discover how we can elevate your operations to new heights. For more details, don’t hesitate to get in touch with our team..
WZ-247, Madipur, Punjabi Bagh West, New Delhi-110063