Qiangli Q3 MM Outdoor Module
A powerful outdoor LED module designed for high-impact visual displays in external environments.
With a 3.0 mm pixel pitch, it delivers crisp, clear imaging that works well even for relatively close viewing distances outdoors, while maintaining excellent visual density.
Built using SMD technology, it offers strong color accuracy, high brightness, and wide viewing angles to ensure visibility under sunlight and in varied ambient conditions.
- High refresh rate – smooth video, even with fast-moving content
- Durable 320 × 160 mm size – easy to mount and scale
- Suitable for: billboards, outdoor advertising, event screens, stadiums
| Pixel Pitch | Q3 mm |
| Pixel Density | 110889 pixel/m2 |
| Lamp | SMD1515 |
| Refresh frequency | ≥3840HZ |
| Module size | 320mm x 160mm |
| Module Resolution | 104 dots x 52 dots |
| IP Rating | IP65/IP54 |
| Maintenance | Front/Back |
| Cabinet Resolution | 320X320 Dots |
| Cabinet Weight | 40 Kg/pc |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Cabinet Size | 960X960mm |
| Contrast Ratio | 5000:01:00 |
| Brightness | 5500 Nits |
| Viewing Distance | 3 Meter |
| MTBF | 10000 Hours |
| Scan Rate | 1/13 Scanning, Contrast current |
| Power consumption | Max: 850 (W/sq.) Avg: 280 (W/sq.) |
| Viewing Angle | Horizontal: 140 Vertical: 120 |
| Humidity | 10% ~ 95% RH |
| Controller System | NOVASTAR |
| Controller Software | NOVA Studio |
| Input Voltage | AC 110V/50HZ OR AC220V/60HZ |
| IC | ICN2153 |
| Operating Temperature | Min -20 C ~ Max +65 C |
| Life Span | >100000 Hrs. |
| Grayscale | 16 bits |
LED displays are revolutionizing the way businesses operate and s쳮d in today’s dynamic landscape
Incorporating LED displays to showcase important information not only elevates communication but also optimizes processes
Implementing LED displays is a strategic step for optimizing operations, employee engagement and meeting production goals.
LED Display is a powerful tool to convey your messages effectively, engage your audience, and achieve your advertising goals.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
WHY CHOOSE US?
Illuminating Your Vision with Unmatched LED Expertise
Our commitment to quality is unwavering. We craft LED displays that are renowned for their exceptional performance and longevity.
We stay at the forefront of LED technology, ensuring you have access to the latest innovations and features.
With a legacy of successful projects and satisfied clients, we bring a wealth of experience to every endeavor.
Our support extends beyond the sale. We’re here to assist you with any inquiries, technical support, and maintenance services.
Latest work Implementations
Explore these showcases to gain insights into the impact of our solutions in real-world applications and discover how we can elevate your operations to new heights. For more details, don’t hesitate to get in touch with our team..
WZ-247, Madipur, Punjabi Bagh West, New Delhi-110063