Qiangli Q10 MM Outdoor Module
A robust, cost-efficient outdoor LED module that balances high visibility with reliable performance. With a 10.0 mm pixel pitch, this module is ideal for large-scale outdoor applications where viewers are further away, such as outdoor advertising, stadium screens, and public signage. Brightness typically ranges between 5,500–6,000 cd/m² for SMD types and can go higher for DIP versions. The design supports either 1/2 or 1/4 scan driving, and provides IP65 protection for outdoor durability
- Brightness ≥ 5,500 cd/m² (SMD versions) – retains clarity under daylight
- 320 × 160 mm module size – modular and easy to scale
- Driving mode: 1/2 or 1/4 scan – flexible driving architecture
- Protection: IP65 – built to withstand outdoor weather
- Wide viewing angle – good visibility from different perspectives
| Pixel Pitch | Q10 mm |
| Pixel Density | 10000 pixel/m2 |
| Lamp | SMD3535 |
| Refresh frequency | ≥3840HZ |
| Module size | 320X160mm |
| Module Resolution | 32*16 pixels |
| IP Rating | IP65/IP54 |
| Maintenance | Front/Back |
| Cabinet Resolution | 96X96 Dots |
| Cabinet Weight | 40 Kg/pc |
| Cabinet Material | Mild Steel |
| Cabinet Size | 960X960mm |
| Contrast Ratio | 6422:01:00 |
| Brightness | 6000 Nits |
| Viewing Distance | 10 Meter |
| MTBF | 10000 Hours |
| Scan Rate | 1/2 Scanning, Contrast current |
| Power consumption | Max: 780 (W/sq.) Avg: 350 (W/sq.) |
| Viewing Angle | Horizontal: 120 Vertical: 120 |
| Humidity | 10% ~ 95% RH |
| Controller System | NOVASTAR |
| Controller Software | NOVA Studio |
| Input Voltage | AC 110V/50HZ OR AC220V/60HZ |
| IC | ICN2153 |
| Operating Temperature | Min -20 C ~ Max +55 C |
| Life Span | >100000 Hrs. |
| Grayscale | 16 bits |
LED displays are revolutionizing the way businesses operate and s쳮d in today’s dynamic landscape
Incorporating LED displays to showcase important information not only elevates communication but also optimizes processes
Implementing LED displays is a strategic step for optimizing operations, employee engagement and meeting production goals.
LED Display is a powerful tool to convey your messages effectively, engage your audience, and achieve your advertising goals.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
LED display makes significant impact by reaching your target audience and increasing public engagement in your campaign.
WHY CHOOSE US?
Illuminating Your Vision with Unmatched LED Expertise
Our commitment to quality is unwavering. We craft LED displays that are renowned for their exceptional performance and longevity.
We stay at the forefront of LED technology, ensuring you have access to the latest innovations and features.
With a legacy of successful projects and satisfied clients, we bring a wealth of experience to every endeavor.
Our support extends beyond the sale. We’re here to assist you with any inquiries, technical support, and maintenance services.
Latest work Implementations
Explore these showcases to gain insights into the impact of our solutions in real-world applications and discover how we can elevate your operations to new heights. For more details, don’t hesitate to get in touch with our team..
WZ-247, Madipur, Punjabi Bagh West, New Delhi-110063